Dövme bakımı nasıl olmalıdır

'Her yiğidin yoğurt yemesi farklıdır' diyerek konuya girelim. Dövme uygulaması bittikten sonra bölge antibakteriyel sıvı sabun(Protex) ile yıkanır. Şöyle ki; sabun ele dökülerek su ile köpürtülür ve köpük dövme yapılan bölgeye iyice sürülür ve su ile hızlı bir şekilde durulanarak hemen ardından kurulanır. Bizler bu işlemden sonra dövme yapılan bölgeye saf vazelin sürerek bölgeyi streç film ile sarıp 'Geçmiş Olsun' deriz.

 

Stüdyodan ayrıldıktan sonra dövmenize bakım size kalmıştır. Ne mi yapıyoruz ? Kullanmanız gereken 3 şey var; Protex (Antibakteriyel sıvı sabun) , Beyaz Vazelin, Bepanthen Plus.

 

Dövmenize günde üç defa bakım yapmalısınız. Yapmış olduğum çalışmalar bir haftada iyileşir.(Gerekli bakım itina ile yapılmalıdır ! ) İnsan cildi kendini 28 günde bir yeniler. Kısacası dövmenin cilde oturması 1 ayı bulur. Özellikle ilk 3 gün su temasından kaçınılmalıdır. Sonraki 4 günde ise duş esnasında dövme yapılan bölge üzerine direkt olarak su tutulmamalıdır.(Beyaz vazelin)bol bi katman olarak dövmenin üzerine sürülüp duş alına bilinir. Duş sonrası vazelin dikkatlice silinmelidir. Çünki kabuklanma varsa kendiliğinden düşmelidir.

 Yaklaşık 1 ay güneş ışınından korunmalıdır. Sonrasında ise güneşe çıkmadan önce koruma faktörü yüksek güneş kremi kullanılmalıdır.

 

İlk bakım : Dövme yapılan bölgedeki streç film 2 ya da 2.5 saat sonra çıkartılmalıdır. Streç film bantlı olduğundan bu işlemi deriye ve yapılan dövmeye zarar vermeden yapmalıyız. Dövme yapılan bölgeye vazelin nedeniyle tabaka oluşacaktır. Yukarıda belirttiğim gibi Protex uygulayıp kurulamalısınız. Daha sonra az miktarda Bepanten Pluse masaj yaparak sürülür. Bepanthen Plus'ı az miktarda uygulamaya özen göstermeliyiz. Bol kullanılırsa yoğun kabuklanmaya neden olur, bu durumda dövmenin renkleri soluk çıkar.

 

Günlük Bakım : Sabah az miktarda Bepanten Pluse uygulamalısınız. Gün içinde dövme yapılan bölge kurumaya başladığında saf vazelin sürmelisiniz. Gün içinde bu işlemi tekrarlayarak uygulamalısınız. Akşama kadar dövme yapılan bölge nemli ve yumuşak kalmalıdır. Akşam Proteks uygulayarak kurulamalısınız ve sonrasında yine az miktarda Bopanten Pluse sürmelisiniz.

 

Sonuç : Bir hafta içinde dövme yapılan bölgede incecik kabuk oluşur. Kabukları kesinlikle yolmayınız. Kabuklar kendiliğinden atılmalıdır.

 

Piercing Bakımı

 

Titanyum ürünleri tercih ediniz. Diğer materyaller hassas ciltlerde enfeksiyon riskini arttırır. İlk 10 gün havuzdan uzak durunuz. Duş almak ve denize girmek ise sorun yaşatmaz. Piercing takılan bölgeye günde üç defa Biocadin veya Baticon sürülmelidir.

 

 

 

 

 

 

Piercing uygulamanın iyileşme süreci bölgesel olarak değişmektedir.

 

  • Kulak memesi 4-8 hafta

  • Kulak kıkırdak 8-12 hafta

  • Kaş 2-4 hafta

  • Dil 3-4 hafta

  • Dudak 6-12 hafta

  • Göbek 10-12 hafta

  • Bayan göğüs ucu 2-6 hafta

  • Erkek göğüs ucu 1-4 hafta